• info@solidstone.ir

  • شماره تماس :09171112151

  • ساعت کاری :۸صبح تا ۶بعدظهر

سنگ مصنوعی چیست؟ سنگ مصنوعی چگونه ساخته می شود؟ ویژگی های استفاده از سنگ مصنوعی چیست؟ 

سنگ مصنوعی چیست؟ سنگ مصنوعی چگونه ساخته می شود؟ ویژگی های استفاده از سنگ مصنوعی چیست؟

تكنولوژي توليد سنگ مصنوعي از سال 1960 در ايتاليا پديد آمد و در همان دهه اولين كارخانه توليد سنگ مصنوعي در اين كشور شروع به فعاليت كرد. ايده پديد آمدن سنگ مصنوعي از آنجا شكل گرفت كه طراحان و آرشيتكت‌ها به‌ منظور هر چه زيباتر كردن و چشم‌نوازتر كردن فضاها اعم از فضاهاي دروني و بيروني ساختمان‌ها و كف‌پوش‌ها و محوطه‌سازي‌هاي بيروني نياز به سنگ‌هايي با فاكتورهاي مورد نظر خويش را احساس مي‌كردند به‌علاوه پيشرفت صنعت ساختمان و سليقه‌هاي مختلف اين نياز را بيان مي‌‌كرد كه سنگ‌هايي با طرح‌هاي مختلف و فاكتورهاي فيزيكي و مكانيكي، كيفيت بالا و قيمت مناسب بايد در دسترس باشد. بدين ترتيب با رشد جميعت جهان و متفاوت شدن سليقه‌ها سنگ‌هاي طبيعي پاسخگوي اين نياز انساني و سليقه‌اي نبودند. لذا تركيبات مواد براي ساخت سيماي جديد با زيبايي خاص و نماي يكدست و بدون تغيير در رنگ و طرح به كار گرفته شد. گرچه مواد اوليه توليد سنگ‌هاي مصنوعي از اجزاي سنگ‌هاي طبيعي تهيه مي‌شود ولي امكان تعيين رنگ و طرح مورد نظر با افزودن رنگدانه‌ها و به‌كار بردن جنس‌هاي مختلف در سنگ‌هاي مصنوعي وجود دارد. امكان به‌كارگيري اجزاي مختلف از جمله قطعات فلزي، دانه‌هاي فسيلي، قطعات سنگ‌هاي قيمتي در ساختار سنگ مصنوعي سبب هر چه زيباتر شدن و منحصر به فرد شدن طرح‌ها ومدل‌هاي سنگ مصنوعي است. همچنين سطوح مختلفي براي سنگ‌هاي مصنوعي مي‌توان ايجاد كرد.

firon365

سنگ مصنوعی چگونه ساخته می شود؟

سنگ‌هاي مصنوعي از تركيب مجدد سنگ‌هاي طبيعي با مواد افزاينده ديگر به‌دست مي‌آيند كه به آنها وزن كمتري داده و در نتيجه نصب ‌آنها سريع‌تر مي‌شود. براي آنكه بدانيم سنگ‌هاي مصنوعي از چه چيز ساخته شده‌اند به اختصار مي‌توان گفت كه اين سنگ‌ها از تركيب سيمان، رس‌ها، آگرگات‌هاي سنگ‌هاي ضايعاتي و خاك‌هاي سبك وزن ساخته مي‌شوند. مواد به‌كار رفته در اين سنگ‌ها تماما كيفيتي مبتني بر ملاحظات محيطي و انساني دارند. رنگ‌دانه‌هاي اكسيد آهن رنگ مورد نظر را به اين سنگ‌ها مي‌دهد. تركيبي كه از اين راه به‌دست مي‌آيد در قالب‌هايي ريخته مي‌شود كه داراي نقش و نگارهاي سنگ‌هاي طبيعي هستند و به اين سنگ‌ها سيمايي كاملا طبيعي مي‌دهد. از نظر قيمت، سنگ‌هاي مصنوعي به مراتب قيمتي كمتر از سنگ‌هاي طبيعي دارند، چرا كه كارهاي دشواري كه روي سنگ طبيعي براي رساندن آن به بازار و قابل استفاده كردن آن انجام مي‌شود در مورد سنگ‌هاي مصنوعي غيرضروري مي‌نمايد و داراي وزني كمتر و ضخامتي كوچكتر هستند كه به ما اين اجازه را مي‌دهد كه سه برابر سنگ‌هاي طبيعي بتوانيم آنها را به‌كار گيريم. علاوه بر اين‌ها مقاومت ساختاري آنها در فنداسيون‌هاي خاص توانايي تحمل بارهاي زياد را به آنها مي‌دهد. سنگ‌هاي مصنوعي در واحد مترمربعي براي قطعات تخت به فروش مي‌رسند و بسته‌بندي آنها در جعبه‌هاي چوبي دستي انجام مي‌شود.

وزن سنگ‌هاي مصنوعي بسته به مدل آنها مختلف است و در رنج 15 كيلوگرم بر مترمربع در قطعات كوچك تا 37 كيلوگرم بر مترمربع در مدل‌هاي بزرگ قرارمي‌گيرد. رنگ سنگ‌هاي مصنوعي در گذر زمان از بين نمي‌رود چرا كه رنگ اين سنگ‌ها بخشي از ساختار سنگ شده و در زماني كه سنگ در حال قالب‌گيري بوده، ثابت شده است. تجربيات كاري نشان داده است كه تغيير قابل مشاهده‌اي در رنگ اين سنگ‌ها حتي پس از گذر زمان‌هاي طولاني و تحت شرايط آب و هوايي مختلف مثل تغييرات فصلي و بدي آب و هوا ايجاد نشده است. به‌منظور ايجاد تكرار در شكل‌هاي سنگ مصنوعي، هر مدل به تنهايي با استفاده از صدها مدل متفاوت ساخته شده است. به‌علاوه به‌منظور تقويت تفاوت‌ها (كه هيچ قطعه‌اي شبيه قطعه ديگر درنيايد) توجه ويژه‌اي به رنگ‌آميزي شده است. سايه‌ها و ضدسايه‌ها به‌طور خاصي تركيب شده‌اند كه بر اين اساس پس از كاربري سنگ مصنوعي تفاوتي با سنگ طبيعي كه از آن ساخته شده نخواهد داشت، چون سنگ مصنوعي يك محصول سيماني است، داراي عمر مفيدي است كه ديگر محصولات ساخته شده از سيمان هم دارند و براي كارهاي خارجي ساختمان مناسب است. معمولا سازنده‌ها اين عمر مفيد را تامين مي‌كنند.

سنگ‌هاي مصنوعي به‌علت داشتن قابليت تحمل گرمايي مي‌توانند در ساخت فضاي خارجي شومينه‌ها نيز مورد استفاده قرار گيرند. از آنجايي كه مواد سازنده اين سنگ‌ها داراي درصدي رس است، آنها را در مواجهه با گرما مناسب ساخته است. به‌طور طبيعي اين سنگ‌ها بايد با ملات‌ها يا چسب‌ها به‌كار گرفته شوند.

تكنولوژي ساخت سنگ مصنوعي

موادي كه براي خط توليد سنگ‌هاي مصنوعي به‌كار مي‌روند طوري انتخاب مي‌شوند كه براي كارهاي داخلي و خارجي ساختمان چه در كف و چه در نما ايده‌آل باشد. تكنولوژي تركيبي ويبره ـ پرس و نيز به‌كار بردن مواد طبيعي سنگ در تركيب آن از جمله مرمرها، سنگ‌هاي كلسيتي، گرانيت‌ها، و سنگ‌هاي سيليسي به‌همراه سيمان و مقدار كمي آب خواصي به سنگ مي‌دهد كه 75 درصد كيفيت خواص سنگ طبيعي را دارا باشد. محصولات استاندارد آنهايي هستند كه پس از توليد آماده نصب بوده و پارامترهاي آنها تكميل و ضخامت آنها كاليبره شده باشد و لبه‌هايش نيز ابزار خورده باشد. سنگ‌هاي طبيعي امروزه در مقابل فشار، نور، اشعه ماوراي بنفش و ناملايمات جوي به‌صورت بسيار كاملي مقاوم هستند، به‌علاوه محصولاتي هستند با نياز به نگهداري كم و مي‌توانند پس از نصب بارها ساب خورده و صددرصد مانند سنگ طبيعي رفتار كنند. از ديگر خصوصيات اين سنگ‌ها مي‌توان به تك لايه بودن آنها اشاره كرد كه در محيط خلأ فشرده و ويبره مي‌شوند و تركيب آنها شامل درصد بالايي از دانه‌هاي بهم پيوسته از تركيب آگرگات‌هاي سنگ طبيعي است مانند مرمر، گرانيت، كوارتز، پروفيري، ديوريت، كه با سيمان پرتلند 25/5 كلاس يك به هم مي‌چسبند. ميزان آب ـ سيمان در حدود 5 و 30 است. پانل‌ها درجه‌بندي شده، تخت و در قسمت‌هاي لبه همان‌گونه كه ما بخواهيم پخ خورده و طبق تلورانس‌هاي ديمانسيوني بوده و از لحاظ عكس‌العمل در برابر آتش در كلاس 5 هستند ـ رنگ آنها چه در برابر نور طبيعي و چه در مقابل نور ماوراي بنفش تغيير نكرده و مات نمي‌شود.

تكنولوژي توليد سنگ مصنوعي با به‌كارگيري حداكثر مواد طبيعي و تركيب افزودني‌هاي مدرن شيميايي اين اجازه را به ما مي‌دهد تا محصولات را طبق سفارش و خصوصيت مورد نظر مصرف‌كننده توليد كنيم. به همين ترتيب قدرت دكورسازي هر مكان داخلي يا خارجي ساختمان را با حداقل زمان و كمترين هزينه مي‌توانيم به انجام برسانيم، با اين مزيت كه زيبايي طبيعي مواد را حفظ كرده‌ايم. ساختارها، رنگ‌ها و الگوهاي بسيار متنوع و طبيعي اين محصولات از نظر طراحان و ساختمان‌سازان جالب و مورد توجه است. طبيعي بودن مواد به‌كار رفته هرگونه نياز به افزودني‌هاي خارجي جهت نگهداري از آنها را مرتفع ساخته است. همچنين آساني در نصب و استفاده نيز از ديگر ويژگي‌هاي اين سنگ‌ها است. تكنولوژي توليد اين محصولات با تركيب سيمان‌هاي كيفيت بالا، عمر مفيد استفاده از محصولات را تا 30 سال تضمين مي‌كند. همچنين مزايايي از قبيل ضديخ بودن، ضدصدا بودن، ضدآتش و جاذب انرژي بودن از ديگر خصوصيات سنگ‌هاي مصنوعي است.

 انواع سنگ های مصنوعی:

بسته به طبيعت مواد به‌كار رفته در سنگ در هر تركيب، سنگ‌هاي مصنوعي مي‌‌توانند به طريق زير تعريف شوند:

-       سنگ‌هاي مرمريتي: كه حاوي سنگ مرمر و ديگر سنگ‌هاي آهكي است.

-        سنگ‌هاي گرانيتي: كه تركيبي از كوارتز، كوارتزيت، سيليكا، گرانيت، پروفيري و ديگر سنگ‌هاي سيليكاته هستند.

ديگر مواد سنگي مانند اسليت، دولوميت، سرپانتين و غيره نيز مي‌توانند مورد استفاده قرار گيرند. انتخاب مواد سنگي بستگي به سيماي نهايي محصول توليد شده دارد.

 مشخصات عمده در پروسه توليد سنگ مصنوعي عبارتند از:

-        امكان استفاده از مقدار صحيح تركيبات در مخلوط براي فشرده‌سازي.

-       عدم وجود هوا در تركيبات فشرده شده در خلال فاز فشرده‌سازي.

-       عمليات تركيبي فشرده‌سازي و ويبره مواد تحت شرايط خلأ.

مواد خام موجود در تركيب سنگ‌ها:

مواد خام اصلي كه در تركيب سنگ مصنوعي به‌كار مي‌رود عبارتند از:

آگرگات‌ها، مينرال‌هاي پركننده، چسباننده‌ها، رنگدانه‌ها، افزودني‌ها.

انواع طرح‌های سنگ‌های مصنوعی :

1 - سبک سفال

2 - سبک معرق

3 - سبک مس

4 - سبک مشبک

5 - سبک کاشی

6 - سبک گچبری

7 - سبک چرم

8 - سبک فرش

9 - سبک چوب

همچنین انواع سنگ‌های صاف با طرح‌های بادبر، تیشی، سنگ‌پله، درپوش و لاشه‌ای تولید می‌شود.

ویژگی‌های سنگ‌ مصنوعی:

1 - تنوع در رنگ با قابلیت اجرای طرح‌های مختلف و دلخواه

2 - سبک‌تر از سنگ‌های طبیعی و با وزن مخصوص 1600 تا 1700 کیلوگرم بر مترمکعب است که همین امر باعث وزن کمتر ساختمان و در نتیجه کاهش اثر زلزله بر ساختمان می‌شود.

3 - قابلیت جذب آب در حد صفر

4 - عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نصبی همانند سنگ طبیعی

5 - استقامت (کشش و فشار) بالاتر از سنگ‌های طبیعی

6 - اسکوب سرخود است. بدین معنی که برخلاف سنگ‌های طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا نمی‌شود، از آشناترین معایب سنگ طبیعی، همین جدا شدن تدریجی از بدنه ساختمان است.

7 - مقاومت بالا در برابر عوامل جوی

8 - استحکام و انسجام بالا

9 - تنوع‌پذیری بالا

10 - نصب راحت و بدون دردسر

آدرس

آدرس :

ایران ، استان فارس

تلفن :

 09171112151

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس اینستگرام:

solid_stone1

آدرس کانال تلگرام:

solid_stone1

تصویر

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت سولید استون در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت